Housegard brandfilt 120 x 120 cm är ett bra komplement till en brandsläckare och då främst för att släcka mindre bränder på spisen, i möbler eller kläder. Att kväva eld med en brandfilt är väldigt effektivt, och kräver minimalt saneringsarbete.
- Silikonbeläggning för effektiv släckning
- 120 x 120 cm
- Certifiering: EN 1869:2019
EN-godkänd brandfilt med silikonbeläggning
Housegards brandfilt består av glasfiberväv med silikonbeläggning som släpper igenom minimalt av brännbara gaser.
Effektiv och snabb släckning
En brandfilt rekommenderas som komplement till det övriga brandskyddet. Med hjälp av en brandfilt kan du effektivt släcka mindre bränder innan de orsakar stor skada. Dessutom kräver släckning med en brandfilt minimalt med eftersanering.
Förvara brandfilten nära till hands så att du lätt kommer åt den om en brand skulle uppstå, exempelvis i köket eller vid kaminen. Montera alltid brandfilten på väggen så det är så enkelt som möjligt att veckla ut filten i fall olyckan är framme. En brandfilt kan också användas som skydd för kroppen om man t.ex. behöver utrymma en brinnande byggnad.
Lätt att ha nära till hands
Brandfilten är ett bra komplement till pulversläckaren och då främst för att släcka mindre bränder vid spisen, i sängen, möbler eller i kläder. Att kväva en mindre eld med en brandfilt är väldigt effektivt. Brandfilten bör hänga lättåtkomlig, så att den verkligen kommer till nytta när den behövs.